Drukarki laserowe – monochromatyczne czy kolorowe?

laserowa drukarka kolorowa

Drukarka laserowa to rodzaj urządzenia, który w procesie drukowania wykorzystuje światło lasera lub diod LED. Drukarki laserowe wyróżniają się wysoką jakością i szybkością wydruków, a także znacznie tańszymi kosztami eksploatacji tych urządzeń. Drukarki laserowe możemy podzielić na te monochromatyczne, które wykorzystują wyłącznie jeden – czarny toner oraz na te kolorowe, które stosują przeważnie czterech tonerów w gamie kolorów CMYK.

Z czego składają się drukarki laserowe i jak przebiega proces drukowania?

Urządzenia te składają się przede wszystkim z: bębna światłoczułego, zespołu elektrod, lasera, wałka magnetycznego, układu optycznego, nośnika transportującego kartki papieru, pojemnika z tonerem, listwy czyszczącej, a także zespołu utrwalającego wydruk.

Przebieg drukowania laserowego prezentuje się następująco: bęben światłoczuły zostaje naładowany elektrostatycznie tak, aby przyciągać cząsteczki tonera. Kolejno, światło lasera zostaje odbite przez specjalne wirujące lustro, które następnie pada na bęben. Miejsca, które zostały oświetlone laserem zmienia się ładunek elektrostatyczny. Tam toner już się nie przyklei. W ten sposób stworzony na bębnie obraz, przenoszony jest kolejno na kartkę. W laserowej drukarce kolorowej Dr Tusz mamy cztery osobne lasery, bębny i tonery. Cząsteczki tonera muszą być utrwalane w wysokiej temperaturze w elemencie drukarki zwanym inaczej – fuserem tak, aby trwale przywarły do papieru

Drukarka laserowa czarno-biała czy kolorowa?

Czarno-białe laserowe drukarki to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie muszą drukować na co dzień w kolorze. Z kolei drukarki laserowe kolorowe okażą się przydatne, gdy faktycznie potrzebujemy drukować duże ilości dokumentów w kolorze. Drukowanie kolorowe możemy wykorzystać do kopiowania infografik, wykresów, obrazów, arkuszy czy zestawień, w których kolor bez wątpienia odgrywa ważną rolę informacyjną. Cena drukarki laserowej kolorowej jest dużo wyższa, niż model monochromatyczny. Najtańsze modele drukarek laserowych drukujących w kolorze, kupimy za około 500 złotych. Urządzenie tego typu można polecić do większości zastosowań. Niestety, kolorowy laser nie sprawdzi się, jeśli oczekujemy profesjonalnej jakości wydruków fotograficznych. Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego modelu drukarki laserowej drukującej w kolorze jest przeanalizowanie danych podawanych w informacji przez producenta.